Mąka żytnia "2000" razowa 0,9kg Powiększ do pełnego rozmiaru

Mąka żytnia "2000" razowa 0,9kg

Mąki żytnie idealne są na ciężkie chleby razowe. Dzięki wzmożonemu wytwarzaniu kwasu mlekowego podczas fermentacji - chleb pieczony z wykorzystaniem mąki żytniej ma specyficzny, lekko kwaśny "chlebowy" aromat. Idealna do każdego chleba a przede wszystkim na zakwas.

Więcej szczegółów

18 dostępnych

2,66 zł

MĄKA ŻYTNIA TYP 2000 RAZOWA

waga netto: 900G

Mąki żytnie idealne są na ciężkie chleby razowe. Dzięki wzmożonemu wytwarzaniu kwasu mlekowego podczas fermentacji - chleb pieczony z wykorzystaniem mąki żytniej ma specyficzny, lekko kwaśny "chlebowy" aromat. Idealna do każdego chleba a przede wszystkim na zakwas.


Zastosowanie : pieczywo pełnoziarniste żytnie i mieszane

Wartości odżywcze w 100g mąki żytniej typ 2000:
kcal - 348
węglowodany - 74,2g
białko - 7,9g
tłuszcz - 2,2g

Dlaczego warto kupować produkty pełnoziarniste ?
Przetworzone produkty zbożowe są źródłem wielu składników odżywczych, jednak produkty pełnoziarniste są zdrowsze. Proces mielenia zamienia ziarno w mąkę pełnoziarnistą lub przetworzone produkty. Mąka pełnoziarnista zawiera wszystkie składniki, które zawiera ziarno, podczas gdy mąka przetworzona (sypka, pszenna) traci pewne składniki. Podczas procesu rafinacji, ziarno traci część błonnika, witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Jako że produkty pełnoziarniste zawierają większe ilości błonnika, witamin, minerałów i antyoksydantów niż produkty podlegające procesowi rafinacji, zaleca się ich częstsze spożywanie.

Co oznacza "TYP" mąki?
Mąka jest podstawowym składnikiem pieczywa, ciast, naleśników, dodatkiem do zasmażek, zup i sosów. Robiąc zakupy na pewno zastanawialiście się co kryje się za liczbami oznaczającymi TYP mąki np. "450, 550, 700". TYP mąki oznacza ilość składników mineralnych zawartych w mące. Zależy on od stopnia oczyszczenia i rozdrobnienia ziarna. Ziarno zbudowane jest z czterech głównych elementów: okrywa owocowo-nasienna (bogata w błonnik i składniki mineralne), warstwa aleuronowa (zawiera dużo białek i witamin oraz trochę tłuszczu), zarodek i bielmo( głównie węglowodany, trochę białek). Wyróżnia się przemiał razowy, wszystkie części ziarna (bielmo i łuski tzw. otręby), oraz  przemiał wyciągowy, który polega na rozdrobnieniu ziarna i oddzieleniu okrywy nasiennej od bielma. TYP mierzony jest za pomocą ilości popiołu który otrzymamy ze spalania maki w wysokiej temperaturze. Im mniej składników otrębowych a więcejtreści bielmowej tym mniejsza jest liczba wyrażająca zawartość popiołu i odwrotnie. Przyjmuje się, że pod względem kulinarnym najlepsze są mąki o niskich wskaźnikach, mocno oczyszczone i drobno mielone ( 450-tortowa, 550-luksusowa, 500-krupczatka). Jeśli jednak bierzemy pod uwagę wartość zdrowotną mąki sprawa wygląda odwrotnie. – Najzdrowsze są produkty z pełnego przemiału. Im wyższy numer świadczący o zawartości popiołu, tym mąka jest bogatsza w witaminy i składniki mineralne, a także błonnik, dzięki któremu potrawy na dłużej zaspokajają głód.

Przepis na zakwas naturalny - żytni

Składniki : 40 dag razowej mąki żytniej typ 2000, 400 ml wody

Sposób wykonania , zakwas najlepiej przygotować etapami :

1.10 dag mąki przeznaczonej na rozczyn wymieszać ze 100 ml ciepłej (ok 40C) wody, przykryć ściereczką i pozostawić na 24 h w temp. pokojowej ok 25 C

2.kolejna porcję 10 dag mąki wymieszać ze 100 ml ciepłej wody i dodać do zaczynu z poprzedniej doby (który ma już lekko kwaśny zapach), wymieszać i nakryć ściereczką. Znów pozostawić w temp. pokojowej na ok 24 h

3.do powstałego zaczynu wmieszać 20 dag mąki roztrzepanej w 200 ml wody o temp. 40 C, nakryć ściereczką i pozostawić na kolejne 24 godziny

Gotowy zakwas powinien być od razu użyty do wypieku chleba. Z przygotowanego zaczynu należy ująć dwie porcje po 5 dag i zamrozić, aby można było go użyć do następnych wypieków.